Menu Piję wodę z kranu

Skąd bierzemy wodę dla Gdańska?

Mieszkańcy Gdańska, w systemie ciągłym, otrzymują wodę z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego w Pręgowie, jednego ujęcia powierzchniowego w Straszynie, a część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie. Cała sieć miejska w Gdańsku jest eksploatowana przez naszą spółkę.

Gdańsk:
Ujęcia głębinowe – 75,2% ilości dostarczanej wody, w tym:
  1. Czarny Dwór – 20,7%
  2. Lipce – 19,9%
  3. Osowa – 14,6%
  4. Zaspa Wodna – 5,9%
  5. Dolina Radości – 6,1%
  6. Zakoniczyn  5,9%
  7. Smęgorzyno  1,9%
  8. Oczyszczalnia Wschód - 0,2%
  9. Dwa ujęcia z Sopotu – Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze (zaopatrują część Osiedla Żabianka i Oliwa) – 2,7%

Ujęcie powierzchniowe Straszyn – 16,9%
Ujęcie drenażowe Pręgowo – 7,9%

Ujęcia głębinowe – kreda, trzeciorzęd, czwartorzęd
Ujęcie drenażowe – Pręgowo k/Gdańska
Ujęcie powierzchniowe – na sztucznym jeziorze Goszyn, utworzonym na rzece Raduni


 



Zwiń ^

Ile wody wypływa z kranu?

Czy wiesz, że statystyczny Polak zużywa w ciągu doby ok. 150 litrów wody, podczas gdy mieszkańcy państw Unii Europejskiej ok. 140 l. Z czego wynika ta różnica? Winę za taki stan rzeczy ponosić może m.in. cieknący kran.

W jakiej ilości i przez co najczęściej marnujemy wodę:
  • 5 tys. litrów stracimy w ciągu roku, jeżeli nasz kran przecieka i kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę
  • 115-150 litrów trzeba zużyć do kąpieli w wannie
  • 75-115 litrów zużywa pralka podczas jednego cyklu prania
  • 30-40 litrów zużyjemy biorąc dziesięciominutowy prysznic
  • 38 litrów zużywamy podczas ręcznego mycia naczyń
  • 11 litrów potrzeba na spłukanie toalety
Ilość zużytej wody zależy od kranu:
  • bateria z dwoma kurkami- 42l/ min
  • bateria jednouchwytowa- 12l/ min
  • bateria wyposażona w eko-przycisk- 8l/ nim
  • bateria bezdotykowa- 6l/ min

W kuchni
  • Nastawiajmy zmywarkę (a także pralkę) tylko wtedy, kiedy są pełne.
  • Nie nastawiajmy zmywarki na wstępne płukanie – to pozwoli zaoszczędzić aż 24 tys. litrów wody w ciągu roku! Z testów przeprowadzonych przez amerykański magazyn konsumencki „Consumer Reports” wynika, że wstępne płukanie wcale nie poprawia jakości mycia naczyń.
  • Owoce i warzywa myjmy w misce z wodą używając szczotki przeznaczonej do ich czyszczenia – niech woda nie leci z kranu przez cały czas mycia.
  • Do ręcznego umycia naczyń potrzeba aż 38 litrów wody. Zmywarka jest oszczędniejsza. A jeśli nie mamy zmywarki, nie myjmy naczyń pod ciągłym strumieniem wody.
  • Do podlewania roślin doniczkowych lepiej użyć wody, w której wcześniej gotowaliśmy na przykład jajka lub myliśmy warzywa. Oczywiście po jej wystygnięciu.
  • Warzywa gotujmy na parze zamiast w wodzie. Nie dość, że oszczędzimy wodę, to jeszcze zyskamy zdrowszy posiłek.
  • Żywność rozmrażajmy w lodówce, a nie w zlewie czy garnku napełnionym wodą. Poza tym, że zużyjemy mniej wody, to mniejsze jest prawdopodobieństwo, że w żywności rozwiną się bakterie.
  • Kiedy wymieniamy zmywarkę lub pralkę, wybierzmy taką, która oszczędza wodę.
W łazience
  • Naprawmy cieknący kran i spłuczkę. Przez nie wylatuje około 14% całej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Jeżeli kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę, w ciągu roku stracimy w ten sposób aż 5 tys. litrów!
  • Nie używajmy sedesu jako kosza na śmieci.
  • Podczas mycia zębów zakręcajmy kurek z wodą. Tą drogą ucieka około 6-10 litrów wody w ciągu minuty.
  • Do kąpieli w wannie trzeba zużyć 115-150 litrów wody, tymczasem kiedy bierzemy prysznic, możemy zaoszczędzić nawet ponad 100 litrów wody! Starajmy się też skracać kąpiel pod prysznicem – w 10 minut zużyjemy 30-40 litrów wody, a w pięć minut – 15-20 litrów.
  • Jeżeli napełniamy wannę, zatkajmy odpływ jeszcze, zanim odkręcimy wodę. Wlejmy połowę tego, co zwykle.
W ogrodzie
  • Naprawmy przeciekający szlauch i połączenia rur.
  • Ustawmy szlauch i zraszacz tak, aby leciały z niego duże krople wody. Drobna wodna mgiełka łatwiej wyparuje.
  • Zraszacze trawy ustawiajmy tak, aby woda nie leciała na ścieżki czy chodniki.
  • Podlewajmy o najchłodniejszej porze dnia, żeby zminimalizować parowanie wody. Unikajmy też podlewania, kiedy wieje silny wiatr.
  • Chodniki i podjazdy lepiej zamiatać, niż czyścić strumieniem wody.
  • Do ziemi dodawajmy kompost, aby zwiększać jej zdolność zatrzymywania wody.
  • Nie instalujmy fontann, chyba że wykorzystują wodę z odzysku.
  • Samochód myjmy używając wiadra z wodą, a nie szlauchu
Zwiń ^

Czym jest cykl hydrologiczny?

Co rozumiemy pod pojęciem cyklu hydrologicznego? Można powiedzieć, że to "my" w każdej cząsteczce! Cykl hydrologiczny (obieg wody w przyrodzie) opisuje istnienie i ruch wody na, w i ponad powierzchnią Ziemi.

Woda na Ziemi jest w ciągłym ruchu i zmienia swoje formy, od stanu ciekłego, poprzez gazowy do stałego i na odwrót. Obieg wody trwa od miliardów lat i całe życie na Ziemi jest od niego zależne.

Obieg wody nie ma punktu początkowego, ale możemy prześledzić cały cykl poczynając od oceanu. Siłą napędową procesu obiegu wody jest Słońce. Podgrzewa ono wodę w oceanie, która paruje i w postaci pary unosi się nad oceanem. Wznoszące prądy powietrzne przenoszą parę wyżej, tworząc chmury. W określonych warunkach drobniutkie kropelki łączą się ze sobą w większe krople i opadają na ziemię jako deszcz, śnieg lub grad.

Śnieg, gromadząc się na powierzchni Ziemi z czasem przekształca się w pokrywę lodową i lodowce, które mogą zatrzymać zamrożoną wodę na tysiące lat. Ziemia wchłania opady atmosferyczne i gromadzi je w postaci wód gruntowych.
W niektórych miejscach wody gruntowe wydostają się na powierzchnię i tak powstają źródła. Z nich biorą początek strumyki, te z kolei łączą się ze sobą w większe strumienie i rzeki, które wpadają do morza lub oceanu. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie. Proces zaczyna się od nowa.

Zwiń ^

Jak powstaje pragnienie i ile wody powinno się pić

U człowieka dorosłego dzienne zapotrzebowanie na wodę w zwykłych warunkach wynosi 2500 ml wody.

Ile wody powinno się pić?
Każdy z nas potrzebuje innej ilości płynów. Wiek, aktywność fizyczna, temperatura powietrza, a nawet nasza kondycja zdrowotna są czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie organizmu na wodę.
Zalecane jest aby spożywać około 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Należy przy tym pamiętać, że woda znajduje się także w pożywieniu, które spożywamy. Pokarmy stałe oraz niektóre produkty spożywcze zawierają ją w bardzo dużych ilościach (np. ogórki 95%, mleko 87%, jabłka 85%, ziemniaki ugotowane 75%).

Dlatego przyjmuje się, że pobieranie wody w normalnych warunkach dla zdrowego człowieka powinno przedstawiać się następująco:

  • napoje - 1000 ml
  • pokarmy stałe i półstałe - 1200 ml
  • utlenianie składników pokarmowych - 300 ml

Gdy chce się pić

Pragnienie najlepiej zaspokajać pijąc wodę, niesłodzone soki owocowe, herbaty ziołowe. Należy unikać słodzonych napojów typu „soft drink” mają one dużą wartość energetyczną, zawierają konserwanty, sztuczne barwniki i kwasy.

Jak zwiększyć spożycie wody przez organizm?
- zacznij dzień od wypicia szklanki wody z cytryną, napój poprawi Twoje trawienie,
- pij małymi łykami dzięki temu Twój organizm lepiej przyswoi wypity płyn,
- jeżeli pijesz kawę lub herbatę dodatkowo wypij szklankę wody,
- jedz dużo warzyw i owoców, są one doskonałym źródłem wody,
- postaw butelkę wody na swoim biurku, będzie Ci łatwiej kontrolować ile wypiłeś.

Czy wiesz, że:
- odpowiednia ilość wody w organizmie sprawia, że skóra wygląda ładniej i dłużej pozostaje młoda.
- częste picie wody ułatwia odchudzanie, dłużej czujesz się syty.
- spożywanie wody przed wysiłkiem fizycznym obniża temperaturę ciała, poprawia pracę serca.
- w ciągu 24 godzin przez nerki przepływa 2000 ml wody, a przez ludzki mózg 1400 ml wody.
- kofeina i alkohol powodują odwodnienie organizmu.

Zwiń ^

Efekt "białej wody"

Efekt "białej wody" w kranie jest wywołany rozpuszczonym w niej powietrzem atmosferycznym. Ustępuje w ciągu kilkunastu sekund w zależności od ilości rozpuszczonego powietrza. Aby efekt ten ustąpił wystarczy chwilę poczekać.


Powstawanie tego efektu wiąże się z wlewaniem wody z kranu do naczynia. W wyniku szybkiego i znacznego obniżenia ciśnienia wydziela się z wody, w postaci małych pęcherzyków, powietrze. To naturalne zjawisko wynikające z właściwości fizycznych materii, w szczególności z rozpuszczalności gazów w wodzie.


Powietrze rozpuszcza się w wodzie w wyniku procesów jej uzdatniania lub już w sieci wodociągowej np. w wyniku podnoszenia ciśnienia w hydroforniach lub prac prowadzonych na sieci wodociągowej. Po dostaniu się do rurociągu lub zbiornika i kontakcie z wodą, w wyniku znacznego zwiększenia ciśnienia, powietrze rozpuszcza się i pozostaje w wodzie do chwili zmiany warunków fizycznych, czyli np. obniżenia ciśnienia po wydostaniu się na zewnątrz. Zjawisko to w zależności od przyczyny może występować z różną częstotliwością i intensywnością.



Zwiń ^

Temperatura wrzenia wody

Na pytanie: w jakiej temperaturze woda wrze? - większość z nas odpowie, że w temperaturze 100 stopni Celsjusza i wydaje się to oczywiste. Jednak nie jest to do końca oczywiste.

Na Mount Evereście temperatura wrzenia wody to już tylko 68 stopni Celsjusza. Jak to możliwe? Im mniejsza siła naciska na powierzchnię cieczy, tym łatwiej wyparować cząsteczkom tej cieczy. A zatem: im niższe ciśnienie, tym niższa temperatura wrzenia. Przyjmuje się, że na każde 100 metrów ponad poziomem morza temperatura wrzenia wody spada o około 0,6 stopnia Celsjusza. A jak to jest z wrzeniem w głębinach? Analogicznie: wraz ze wzrostem ciśnienia, temperatura wrzenia wzrasta. W największych obniżeniach dna oceanicznego - rowach oceanicznych, o głębokości 10-11 tysięcy metrów (np. w Rowie Mariańskim) ciśnienie osiąga nawet 1 000 atmosfer, a temperatura wrzenia jest tam wielokrotnie wyższa.


Zwiń ^