Odbiór ścieków na terenie miasta odbywa się systemem kanalizacji rozdzielczej, pracującej w układzie grawitacyjno-pompowym. Na terenie oczyszczalni znajduje się również punkt zlewny ścieków dowożonych taborem asenizacyjnym. Oczyszczone ścieki odprowadzenie są rurociągiem tłocznym 2,4 km w głąb Zatoki Gdańskiej poprzez przepompownię ścieków Bogatka.
Technologia oczyszczania ścieków
Trójstopniowy układ technologiczny oczyszczalni obejmuje oczyszczenie mechaniczne, biologiczne i przeróbkę osadów.
Oczyszczanie wstępne - mechaniczne
Oczyszczanie mechaniczne ma na celu przygotowanie ścieków do dalszych procesów technologicznych i obejmuje procesy mechaniczne oraz fizyczne tj.: cedzenie, sedymentację i flotację. W ramach oczyszczania wstępnego ścieki surowe przepływają kolejno przez następujące obiekty i urządzenia:
Kraty - w procesie cedzenia usuwane są ze ścieków większe zanieczyszczenia stałe (skratki) pływające lub wleczone po dnie kanału doprowadzającego ścieki do oczyszczalni w celu zabezpieczenia kolejnych urządzeń przed zniszczeniem i zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania.
W oczyszczalni Wschód zainstalowane są równolegle 4 kraty mechaniczne - dwie kraty hakowo-taśmowe o prześwicie 6 mm oraz dwie kraty zgrzebłowe o prześwicie 10 mm. Skratki transportowane są dwoma przenośnikami śrubowymi do prasopłuczki, gdzie następuje ich płukanie i odwadnianie. Odwodnione skratki poddawane są dezynfekcji podchlorynem sodu, a następnie okresowo wywożone do kompostowania.
Piaskowniki napowietrzane - w piaskownikach oddzielane są od ścieków zawiesiny mineralne w procesie sedymentacji oraz usuwane oleje i tłuszcze w procesie flotacji. Stosowanie piaskowników jest konieczne, gdyż w dalszych etapach oczyszczania ścieków piasek byłby czynnikiem powodującym szybkie zużywania się ruchomych, mechanicznych elementów urządzeń.
Praca zgarniacza piasku polega na odpompowaniu pulpy piaskowej z dna obiektu do koryta zbiorczego skąd dalej kierowana jest do separatorów i płuczek piasku. Odwodniony piasek jest przekazywany do kompostowania.
Praca zgarniacza tłuszczu polega na powierzchniowym przemieszczeniu flotatu do komory zbiorczej, gdzie następuje spłukiwanie flotatu do zbiornika tłuszczu. W zbiorniku tym następuje wymieszanie tłuszczu z ciepłym osadem przefermentowanym, po czym mieszanina ta jest pompowana do Zamkniętych Komór Fermentacyjnych.
Powietrze do napowietrzania piaskownika dostarczane jest systemem rurociągów z pomieszczenia dmuchaw.
W oczyszczalni Wschód funkcjonują dwa dwukomorowe piaskowniki napowietrzane wykonane jako komory żelbetowe wyniesione ponad teren, przykryte pokrywami wykonanymi z laminatów poliestrowo - szklanych. Wymiary technologiczne jednego piaskownika 30 m x 10,4 m, głębokość czynna ok. 4,5 m.
Osadniki wstępne - w osadnikach wstępnych w wyniku procesu sedymentacji następuje oddzielenie łatwoopadających zawiesin organicznych od ścieków. W osadnikach ścieki rozchodzą się promieniście od środka ku obwodowi. Osad wstępny jest przemieszczany przy pomocy zgarniaczy obrotowych do komory osadowej, skąd jest odprowadzany do przepompowni osadu wstępnego.
W oczyszczalni "Wschód" osadniki eksploatowane są jako tzw. "aktywne" (hydroliza osadu i produkcją LKT) z recyrkulacją osadu wstępnego do 200% (0 - 70 m3/h).
W oczyszczalni Wschód funkcjonują trzy radialne osadniki wstępne o średnicy D=50 m.
Osad wstępny przepompowany zostaje w sposób okresowy do zbiornika operacyjnego, w którym jest mieszany z zagęszczonym osadem nadmiernym pochodzącym z części biologicznej oczyszczalni. Wszelkie odcieki z oczyszczalni zbierane są w pompowni wód odciekowych i nadosadowych.
Mechanicznie oczyszczone ścieki dopływają grawitacyjnie do przepompowni pośredniej, która składa się z pięciu przenośników śrubowych (Archimedesa). Następnie są kierowane do komory rozdzielczej, która rozdziela je na sześć równoległych ciągów oczyszczania biologicznego.
Reaktory biologiczne - w reaktorach biologicznych przebiegają zintegrowane procesy biologicznego usuwania organicznych związków węgla oraz azotu i fosforu.
W skład jednego ciągu wchodzą:
- jeden wielofazowy reaktor biologiczny,
- dwa osadniki wtórne,
- jedna pompownia recyrkulatu i osadu nadmiernego.
Każdy z reaktorów jest złożony z następujących komór, charakteryzujących się zróżnicowanymi warunkami tlenowymi oraz hydraulicznymi:
- Komora BIO-P- R1, środowisko beztlenowe, predenitryfikacja osadu powrotnego i defosfatacja
- Komora - R2, środowisko anoksyczne - denitryfikacja lub beztlenowe - defosfatacja.
- Komora denitryfikacji II- R3, środowisko atoksyczne.
- Komora denitryfikacji II - R4 , środowisko anoksyczne lub tlenowe.
- Komora denitryfikacji lub nitryfikacji - R5A, środowisko anoksyczne lub tlenowe.
- Komora nitryfikacji - R5B, środowisko tlenowe.
- Komora odtleniania - R6, środowisko tlenowe.
Mieszanina oczyszczonych ścieków i osadu czynnego jest odprowadzana z każdego reaktora biologicznego do dwóch radialnych osadników wtórnych. Zagęszczony osad z dolnej części osadnika odprowadzany jest za pomocą zgarniacza ssawkowo - lewarowego do przepompowni osadu. Recyrkulowany osad czynny jest doprowadzany do Komory R1 reaktora biologicznego. Oczyszczone ścieki odpływają kanałem otwartym do koryta pomiarowego, a następnie zamkniętym kanałem do przepompowni "Bogatka". Docelowym odbiornikiem są wody Zatoki Gdańskiej, do której oczyszczone ścieki wprowadzane są w odległości 2,4 km od linii brzegowej.
Technologia przeróbki osadów ściekowych W procesie oczyszczania ścieków powstają dwa rodzaje osadów ściekowych: osad wstępny i nadmierny. W ramach prowadzonej obecnie gospodarki osadowej wydzielone osady poddawane są procesom przeróbki prowadzącym do zmniejszenia ich ilości, zmiany składu, w tym do redukcji zawartości substancji organicznych oraz stabilizacji biologicznych.
Osad wstępny jest zagęszczany w lejach osadników do zawartości 4% suchej masy i kierowany okresowo do przepompowni, a następnie do zbiornika osadu mieszanego.
Osad nadmierny z sześciu przepompowni jest doprowadzany do zbiornika operacyjnego osadu nadmiernego. Ze zbiornika czerpany jest pompami wchodzącymi w skład instalacji do mechanicznego zagęszczania osadu. W skład tej instalacji wchodzą 3 prasy filtracyjne dwutaśmowe. W procesie tym następuje zagęszczanie osadu do zawartości 5,5 - 6% suchej masy. Odcieki kierowane są poprzez przepompownię do linii ściekowej, natomiast osad tłoczony do instalacji dezintegracji metodą kawitacyjną, a następnie do zbiornika czerpalnego przepompowni osadu mieszanego. W zbiorniku następuje wymieszanie z osadem wstępnym.
Osad mieszany podawany jest za pomocą pomp śrubowych do Zamkniętych Komór Fermentacyjnych, gdzie zachodzi proces fermentacji beztlenowej mezofilnej w temp. 37°C. Pozyskiwany biogaz wykorzystywany jest w instalacji kogeneracji (produkcji energii elektrycznej i cieplnej).
Przefermentowany osad, poprzez pompownię i zbiornik pośredni, doprowadzany jest do stacji mechanicznego odwadniania i odwadniany w wirówkach sedymentacyjnych. Zawartość suchej masy osadów odwodnionych waha się w granicach 19 - 22% w zależności od stopnia przefermentowania i podatności osadów na odwadnianie.
Odwodnione osady ściekowe poddawane są unieszkodliwianiu w instalacji do termicznego przekształcania osadów.
Widok ogólny na Oczyszczalnię ścieków "Wschód" Zwiń ^