Tramwaj na ulicach naszego miasta ma zwrócić uwagę na aspekty picia wody z kranu jako alternatywy dla słodkich napojów czy kupowania wody w plastikowych butelkach. W Gdańsku nie trzeba kupować wody w sklepie, można odkręcić kran i bez obaw pić. Niech dzień wody będzie w naszej pamięci cały rok.
Nasze działania mają trzy główne cele: podkreślanie znaczenia zdrowego stylu życia, troski o środowisko oraz oszczędzania wody. Pijąc #gdanskakranowka wypełniamy te cele.
#gdanskakranowka jest:
- świeża, bo wydobywana i dostarczana na bieżąco
- zdrowa, bo bogata w składniki mineralne
- bezpieczna, bo pod stałą kontrolą
- ekologiczna, bo nie generuje plastikowych butelek
- tania, bo 1 litr = 1 grosz
- dostępna, bo wystarczy odkręcić kran
Światowy Dzień Wody - To ważny dzień w kalendarzu spółek wodociągowych – mówi Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów. - Nie tylko w Polsce, ale za granicą, bo dzień wody celebrowany jest na całym świecie. Woda to zasób cenny i choć mamy tu w Gdańsku szczęście mieć jej pod dostatkiem, globalnie to zasób wrażliwy. Nie bez powodu hasło tegorocznych obchodów brzmi „Woda dla Pokoju”.
Światowy Dzień Wody - to ważny dzień też dla społeczności Gdańskich Wodociągów, bo nie moglibyśmy sobie wymarzyć lepszej promocji gdańskiej kranówki niż tramwaj jeżdżący po mieście w pięknej szacie graficznej – dodaje Jacek Kieloch. Ten tramwaj to pewnego rodzaju nagroda za nasze codzienne starania, by woda wytwarzana i dostarczana Mieszkańcom Gdańska zawsze płynęła z kranu, ale ten tramwaj to tez symbol i przesłanie dla mieszkańców miasta Gdańska, że woda z kranu, że gdańska kranówka, że H2O Gda jest świeża, zdrowa i dostępna i każdy mieszkaniec naszego miasta może ją pić bez obaw.
Zapominamy na co dzień, że woda w kranie nie pojawia się z znikąd. Trzeba ją wyprodukować każdego dnia. To skomplikowany proces: wydobycia, uzdatniania, badań, dostarczenia sieciami do kranów w domach, szkołach, przychodniach, firmach i zakładach przemysłowych. Każdego dnia produkujemy jej w Gdańsku 301 mln szklanek! Co daje rocznie 27 mln m3 wody.
Woda to życie. Nic nie istnieje i nie działa bez wody. Właśnie dlatego już 10 lat temu jako jedni z pierwszych w kraju uruchomiliśmy projekty „Zdroje w gdańskich szkołach” oraz „Zdroje dla najmłodszych” w ramach, których w gdańskich placówkach edukacyjnych montujemy poidełka, z których dzieci bezpośrednio piją wodę. Do tej pory Gdańskie Wodociągi zamontowały tam 189 zdrojów. Do tego 89 dystrybutorów w budynkach użyteczności publicznej – jak urząd, straż miejska, szpitale, placówki kulturalne. W przestrzeni miasta, na ulicach, skwerach, parkach - inna spółka miejska - GIWK – montuje poidełka zewnętrzne. Mamy już 49 takich urządzeń.
Łącznie miejsc, w których każdy mieszkaniec naszego miasta może się napić wody prosto z miejskiego zdroju jest 329. I liczbę tę możecie zobaczyć na City Lightach, promujących picie wody z kranu w naszym mieście, które pojawiły się na przystankach komunikacji miejskiej.
Wskaźnik zgodności wytwarzanej przez Gdańskie Wodociągi świeżej wody do picia z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294) wynosi 100%. Kontrole jakości wody prowadzone są codziennie na wszystkich etapach jej wytwarzania: ujmowania, produkcji i dystrybucji. Jakość gdańskiej kranówki potwierdza również zewnętrzna kontrola prowadzona systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.
Kontrole jakości wody prowadzone są codziennie na wszystkich etapach ujmowania, produkcji i dystrybucji. Jakość gdańskiej kranówki potwierdza również zewnętrzna kontrola prowadzona systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. Raz w miesiącu wydaje on ocenę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla poszczególnych obszarów zasilania.
Aby zabezpieczyć jakość wody podczas dostarczania jej do odbiorców, systematycznie prowadzone są prace konserwacyjne, a w razie konieczności także naprawcze na sieci wodociągowej. Po ich zakończeniu przeprowadzane są dodatkowe badania wody, w celu potwierdzenia jej jakości.
Dodatkowo w 2010 r. – w oparciu o wytyczne WHO Plan Bezpieczeństwa Wody – wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000. System ten został wdrożony dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody pitnej, którą dostarczamy mieszkańcom Gdańska i gmin ościennych.
Zwiń ^