H2OGda na Męskim Graniu

Tym razem nasz niebieski, wodociągowy namiot ze świeżą H2OGda stanął przy Polsat Plus Arena Gdańsk, żeby nawadniać wszystkich bawiących się podczas 15 edycji Męskiego Grania w dniach 19-20 lipca 2024 r.

Krany rozkręcone były non stop! Nie było chwili, żeby nasza gdańska kranówka się nie lała do kubków i butelek. Byliśmy tam naprawdę potrzebni.

Warto dodać, że woda płynąca z gdańskich kranów zawiera więcej lub co najmniej tyle samo minerałów (m.in. magnezu, wapnia, potasu, sodu) co wody stołowe czy źródlane. Jest świeża i pod nadzorem sanitarnym na każdym etapie jej wytwarzania od ujmowania po dystrybucję.


   

   
Zwiń ^

Gdańska kranówka na festiwalu FETA

W dniach 13-14 lipca 2024 r. naszą świeżą H2OGda częstowaliśmy widzów XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Teatr to kwintesencja sztuki. Uczy, zachwyca, bawi i zaskakuje. Tegoroczna FETA to kilkadziesiąt spektakli w wykonaniu kilkuset artystów z Polski i Europy. Tematem przewodnim widowisk była fantazja.

Park im. Ronalda Reagana na to wydarzenie zamienił się w jedną wielką scenę teatralną. Jednym z fragmentów scenografii było stanowisko z naszą kranówką w owocowej, orzeźwiającej odsłonie.

To był intensywny, ale niezwykle kolorowy i owocny weekend. Kto był na festiwalu FETA ten osobiście mógł się o tym przekonać.


   

    
Zwiń ^

Zmiany w Regulaminie e-BOK

Szanowni Klienci, informujemy, że nastąpiły zmiany w Regulaminie Internetowego Biura Obsługi Klienta (e-BOK).

Treść zaktualizowanego Regulaminu jest dostępna na stronach internetowych: https://www.gdanskiewodociagi.pl, https://ebok.gdanskiewodociagi.pl oraz w Biurze Obsługi Klienta: Gdańsk, ul. Wałowa 46.

Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zmianę treści Regulaminu, mają Państwo prawo do rezygnacji z e-BOK. Korzystanie z e-BOK po wprowadzeniu zmian do Regulaminu jest równoznaczne z ich akceptacją.

Link do treści Regulaminu e-BOK: regulamin_e_bok.pdf (gdanskiewodociagi.pl)

Zwiń ^

Wakacyjny Staż w Gdańskich Wodociągach

Wakacyjny Staż w Gdańskich Wodociągach to doskonały sposób na poznanie potencjalnego pracodawcy. Technologia chemiczna, Inżynieria Środowiska, Automatyka i Robotyka, ale też Chemia, Biotechnologia, Transport i Ekonomia. Przez najbliższe 3 miesiące ponad 30 studentów tych kierunków zasilać będzie szeregi Gdańskich Wodociągów w ramach projektu „Wakacyjny Staż”.

Młodzi adepci w zależności od kierunku studiów będą mogli doświadczyć, jak wygląda praca np. w Dziale Nadzoru Technologicznego i Środowiskowego, Dziale Ujęć Wody, Energetyki i Automatyki, Laboratorium czy Dziale Sieci i Przepompowni. Takie doświadczenie może zaowocować przyszłości ciekawą pracą w wodociągach. To już 22 edycja projektu. Gdyńskie Wodociągi w projekcie biorą udział od pierwszej edycji. Przez ponad 2 dekady w stażach udział wzięło kilkuset stażystów. Z pierwszych dwóch edycji Wakacyjnego Stażu pochodzą kierownik Biura Obsługi Klienta i kierownik Działu Projektów i Uzgodnień.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, nominacje do odbycia praktyk wraz z przedstawicielami firm fundatorów wręczył Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. W tym roku wakacyjne staże dla 200 osób ufundowało 47 firm. Wśród zarejestrowanych uczestników projektu najwięcej jest studentów Politechniki Gdańskiej - 49%, 31% to studenci Uniwersytetu Gdańskiego, a 20% to zgłoszenia studentów z innych uczelni. W ciągu wszystkich edycji w projekcie udział wzięło łącznie 1261 firm, które zaoferowały 5848 miejsc stażowych. Chęć udziału w projekcie zaś zgłosiło ponad 20 tysięcy osób.


Zwiń ^

Mecz a zużycie wody

Jest nas wielu. Mowa o kibicach reprezentacji Polski w piłce nożnej. Przekonać się o tym możemy w każdej przerwie meczu. Nie ważne czy to mecz otwarcia, czy mecz o wszystko, czy ten o honor. Mimo rozczarowania piątkowym spotkaniem wczoraj nasze wykresy pokazały, że kibicujemy mimo wszystko i do końca.

Czy kibiców ubywa, czy nie widzimy po wielkości zużycia wody wśród Gdańszczan. 

Na wykresie z wczorajszego popołudnia (25.06.2024 r.) widać, że zaraz po rozpoczęciu meczu Polska-Francja o 18.00 spada zużycie wody, a w przerwie następuje nagły wzrost. Oznacza to nic innego jak pospolite ruszenie do kuchni i toalety kibicujących, kiedy na murawie nic się nie dzieje. W drugiej połowie po wodnym wykresie można przypuszczać, że delikatnie spadło zainteresowanie meczem. Po zakończeniu spotkania mamy znów wzrost zużycia. 

W piątek (21.06.2024 r.) podczas meczu Polska-Austria wykres pokazuje większe zainteresowanie meczem, które utrzymuje się przez całe spotkanie. Na uwagę zasługuje fakt, że gole powodują chwilowe spadki rozbiorów wody. Wtedy nawet ci, którzy nie oglądają, chcą zobaczyć powtórkę bramki. Po okrzyku goool zakręcają kran i pędzą przed telewizor. 


Zwiń ^

Premiera wodociągowego Memory

Angażująco, inspirująco i pożytecznie, czyli edukacja poprzez zabawę. W sobotę 22 czerwca byliśmy częścią czwartej edycji ekologicznego Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk. Impreza odbyła się w sercu Gdańska, na Targu Węglowym.

Zabawy i konkursy o ekologii, a wszystko po to, aby coraz lepiej traktować środowisko naturalne.  W tym duchu Gdańskie Wodociągi przygotowały autorską grę Memory. Podczas Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk mieliśmy jej premierę. Opracowana została w dwóch wersjach: wodnej i kanalizacyjnej. Podczas dobrej zabawy można było dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest dla naszego zdrowia nawodnienie. Z drugiej strony, tej kanalizacyjnej uświadomić sobie jak odpowiedzialnie traktować kanalizację sanitarną, aby nam bezawaryjnie służyła. Dziękujemy za wspólną zabawę i miłe recenzje. Na spragnionych czekała nasza świeża H2OGda w towarzystwie orzeźwiających owoców.

Wodociągowe Memory sprzyja nie tylko ćwiczeniu pamięci wzrokowej, ale uczy odpowiedzialności i promuje zachowania prozdrowotne, na których nam tak bardzo zależy. Wygrywa więc każdy grający – mały lub duży. 

Festiwal Czyste Miasto Gdańsk to wydarzenie skierowane do młodszych i starszych – podobnie jak nasza gra. Też do miłośników ekologii i lokalnego rzemiosła. Do wszystkich, którzy potrzebują jeszcze inspiracji w dążeniu do świadomego traktowania otaczającego nas świata. Do zobaczenia za rok!

 

 


Zwiń ^

Gdańskie Wodociągi z tytułem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

18 czerwca 2024 r. w Pałacu Prezydenckim Prezes Zarządu Gdańskich Wodociągów Jacek Kieloch odebrał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy wyróżnienie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” przyznawane przez NSZZ Solidarność. To była XVI edycja konkursu, do którego zgłosiły swojego pracodawcę Związki Zawodowe działające w GdW.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Kandydatów zgłaszają jednostki organizacyjne Solidarności. 

Brane pod uwagę są: ilość stałych umów o pracę, działalność Społecznej Inspekcji Pracy, Komisji BHP, wypadkowość oraz opinia organizacji zakładowej o danym zakładzie pracy. 

Certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” można się posługiwać przez okres trzech 3 lat. W tym roku wyróżnionych zostało 19 firm.



Zwiń ^

Polała się krew - prawie 10 000 ml. krwi!

Oddając krew, załoga Gdańskich Wodociągów świętowała Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, który przypada 10 maja 2024 r. „KREW I WODA DAREM ŻYCIA” – to hasło akcji.

Każdego dnia pracownicy Gdańskich Wodociągów dbają, aby w kranach mieszkańców Gdańska płynęła nieprzerwanie świeża, zdrowa woda, a ścieki były sprawnie odprowadzane i oczyszczane. W Dniu Pracownika Gospodarki Komunalnej w siedzibie Gdańskich Wodociągów odbyła się akcja krwiodawstwa. Krew oddało 21 osób, w tym 12 po raz pierwszy. 21 donacji dało piękny wynik 9 450 ml. bezcennego leku!

Doceniając poświęcenie załogę spółki odwiedził Piotr Kryszewski, Z-ca Prezydenta ds. usług komunalnych. Oddał krew i podziękował pracownikom Gdańskich Wodociągów za zaangażowanie.

- Wasza praca jest absolutnie niezbędna dla funkcjonowania miasta. To dzięki niej w gdańskich domach, szkołach, szpitalach i firmach można codziennie korzystać z podstawowych usług, które są fundamentem zdrowego i bezpiecznego życia mówił Piotr Kryszewski. 10 maja, obchodzimy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej i to okazja, aby wyrazić wdzięczność i uznanie dla Waszej ciężkiej pracy, poświęcenia i profesjonalizmu. Dziękujemy za to, co robicie każdego dnia. Świętujcie dzisiejszy dzień z poczuciem dobrze wykonanej roboty mówił z-ca Prezydenta ds. usług komunalnych. 

Do akcji krwiodawstwa dołączyli pracownicy organizacji sąsiadujących z Gdańskimi Wodociągami. Dziękujemy za obecność Muzeum II Wojny Światowej, Wojewódzkiego Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz  Europejskiego Centrum Solidarności.

Załogi Gdańskich Wodociągów pracują 7/24. Dbają o infrastrukturę, interweniują w przypadku awarii, wykonują prace serwisowe i prewencyjne. Liczba wykonanych w 2023 r. prac na sieci WOD-KAN wyniosła 153 400.


Sieć wodociągowa

  • Długość sieci wodociągowej wynosi 1 561 km. Gdyby ułożyć ją w linii prostej, to gdańska kranówka mogłaby być podawana na stołach w Neapolu do królującej tam pizzy.

  • Roczna produkcja wody to 27,5 tys. m3. Wytwarzamy 301 mln szklanek każdego dnia.

  • W 2023 r. każdy mieszkaniec Gdańska zużywał dziennie średnio 106 l wody.

  • System zaopatrzenia Gdańska w wodę składa się z 10 pracujących oraz 2 rezerwowych ujęć wody. Bezpieczeństwo produkcji wody gwarantuje dywersyfikacja źródeł wody ujmowanej – 8 ujęć wody pobiera wodę z głębinowych (podziemnych) warstw wodonośnych (ok. 78% produkcji), 1 ujęcie wody pobiera wodę powierzchniową z Jeziora Straszyńskiego (ok. 15% produkcji) oraz 1 ujęcie wody pobiera wodę z drenaży podziemnych (ok. 7% produkcji).

  • Najgłębsza z naszych studni, z której czerpiemy wodę ma głębokość 220,35 m.

  • Codziennie uzdatniamy wodę z wykorzystaniem 86 filtrów o łącznej powierzchni 1 377 m2.


Sieć kanalizacyjna

  • Długość sieci kanalizacyjnej wynosi 1 351 km.

  • Liczba usuniętych zatorów na sieci kanalizacyjnej w 2023 r. to 1 251.

  • 37,5 tys. m3 to ilość odebranych i oczyszczonych w Oczyszczalni Wschód ścieków w 2023 r.

  • Na powierzchni, którą zajmuje Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód zmieściłoby się 100 boisk piłkarskich.

  • Ścieki oczyszczane w ciągu roku wypełniłyby 1 000 basenów olimpijskich. 

  • Na terenie miasta działa 148 przepompowni ścieków.

  • Gdyby wszystkie 40 tys. studni kanalizacji sanitarnej ustawić jedna na drugiej zajęłoby to 160 km. 


Liczba prób laboratoryjnych dotyczących wody i ścieków w 2023 r. wyniosła 11 406. 




Zwiń ^

Tramwajem po gdańską kranówkę!

W Światowym Dniu Wody (22.03.2024 r.) na gdańskie tory wyruszył niebieski tramwaj promujący picie wody z kranu. Pierwszym kursem z pętli Chełm wyruszyli wraz z Prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz uczniami klasy II b Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku.

Tramwaj na ulicach naszego miasta ma zwrócić uwagę na aspekty picia wody z kranu jako alternatywy dla słodkich napojów czy kupowania wody w plastikowych butelkach.  W Gdańsku nie trzeba kupować wody w sklepie, można odkręcić kran i bez obaw pić. Niech dzień wody będzie w naszej pamięci cały rok. 
Nasze działania mają trzy główne cele: podkreślanie znaczenia zdrowego stylu życia, troski o środowisko oraz oszczędzania wody.  Pijąc #gdanskakranowka wypełniamy te cele.

#gdanskakranowka jest:
  • świeża, bo wydobywana i dostarczana na bieżąco
  • zdrowa, bo bogata w składniki mineralne
  • bezpieczna, bo pod stałą kontrolą 
  • ekologiczna, bo nie generuje plastikowych butelek 
  • tania, bo 1 litr = 1 grosz
  • dostępna, bo wystarczy odkręcić kran

Światowy Dzień Wody - To ważny dzień w kalendarzu spółek wodociągowych – mówi Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów. -  Nie tylko w Polsce, ale za granicą, bo dzień wody celebrowany jest na całym świecie. Woda to zasób cenny i choć mamy tu w Gdańsku szczęście mieć jej pod dostatkiem, globalnie to zasób wrażliwy. Nie bez powodu hasło tegorocznych obchodów brzmi „Woda dla Pokoju”.

Światowy Dzień Wody - to ważny dzień też dla społeczności Gdańskich Wodociągów, bo nie moglibyśmy sobie wymarzyć lepszej promocji gdańskiej kranówki niż tramwaj jeżdżący po mieście w pięknej szacie graficznej – dodaje Jacek Kieloch. Ten tramwaj to pewnego rodzaju nagroda za nasze codzienne starania, by woda wytwarzana i dostarczana Mieszkańcom Gdańska zawsze płynęła z kranu, ale ten tramwaj to tez symbol i przesłanie dla mieszkańców miasta Gdańska, że woda z kranu, że gdańska kranówka, że H2O Gda jest świeża, zdrowa i dostępna i każdy mieszkaniec naszego miasta może ją pić bez obaw.

Zapominamy na co dzień, że woda w kranie nie pojawia się z znikąd. Trzeba ją wyprodukować każdego dnia. To skomplikowany proces: wydobycia, uzdatniania, badań, dostarczenia sieciami do kranów w domach, szkołach, przychodniach, firmach i zakładach przemysłowych. Każdego dnia produkujemy jej w Gdańsku 301 mln szklanek! Co daje rocznie 27 mln m3 wody.

Woda to życie. Nic nie istnieje i nie działa bez wody. Właśnie dlatego już 10 lat temu jako jedni z pierwszych w kraju uruchomiliśmy projekty „Zdroje w gdańskich szkołach” oraz „Zdroje dla najmłodszych” w ramach, których w gdańskich placówkach edukacyjnych montujemy poidełka, z których dzieci bezpośrednio piją wodę. Do tej pory Gdańskie Wodociągi zamontowały tam 189 zdrojów. Do tego 89 dystrybutorów w budynkach użyteczności publicznej – jak urząd, straż miejska, szpitale, placówki kulturalne. W przestrzeni miasta, na ulicach, skwerach, parkach - inna spółka miejska - GIWK – montuje poidełka zewnętrzne. Mamy już 49 takich urządzeń. 
Łącznie miejsc, w których każdy mieszkaniec naszego miasta może się napić wody prosto z miejskiego zdroju jest 329. I liczbę tę możecie zobaczyć na City Lightach, promujących picie wody z kranu w naszym mieście, które pojawiły się na przystankach komunikacji miejskiej.

Wskaźnik zgodności wytwarzanej przez Gdańskie Wodociągi świeżej wody do picia z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294) wynosi 100%.  Kontrole jakości wody prowadzone są codziennie na wszystkich etapach jej wytwarzania: ujmowania, produkcji i dystrybucji. Jakość gdańskiej kranówki potwierdza również zewnętrzna kontrola prowadzona systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.

Kontrole jakości wody prowadzone są codziennie na wszystkich etapach ujmowania, produkcji i dystrybucji.  Jakość gdańskiej kranówki potwierdza również zewnętrzna kontrola prowadzona systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. Raz w miesiącu wydaje on ocenę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla poszczególnych obszarów zasilania.

Aby zabezpieczyć jakość wody podczas dostarczania jej do odbiorców, systematycznie prowadzone są prace konserwacyjne, a w razie konieczności także naprawcze na sieci wodociągowej. Po ich zakończeniu przeprowadzane są dodatkowe badania wody, w celu potwierdzenia jej jakości.

Dodatkowo w 2010 r. – w oparciu o wytyczne WHO Plan Bezpieczeństwa Wody – wdrożyliśmy system zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000. System ten został wdrożony dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody pitnej, którą dostarczamy mieszkańcom Gdańska i gmin ościennych.

  

Zwiń ^